State Finals: 35 State Championships & 16 times Runner-up

 

Year
Sport/Activity
 
Coach/Advisor
2017
Academic Decathlon*
Dave Cormier
2016 Cross Country B Runner-up John Gathje
2016 Golf B Runner-up Kent Christenson
2016 Robotics: Knight Shift Champion Dan Maline
2016
Academic Decathlon
Dave Cormier
2015 Cross Country B Champion John Gathje
2015 Tennis B Champion Chase Petersen
2015 Trapshooting: State Handicap Champion John Drahota
2015 Robotics: Knight Shift Champion Dan Maline
2015
Academic Decathlon
Dave Cormier
2014 Journalism C Champion Gina Fosco
2014
Academic Decathlon
Dave Cormier
2013
American Legion Baseball B
Brent Suing
2013 Academic Decathlon Runner-up Dave Cormier
2013 Bowling B Runner-up Dave Cormier
2012 Cross Country B Champion John Gathje
2012 Journalism C Runner-up Sharleen Ball
2011 Cross Country B Runner-up John Gathje
2011
American Legion Baseball C
Brent Suing
2011
Journalism C
Sharleen Ball
2010 Journalism C
Champion
Sharleen Ball
2009 Journalism C
Champion
Sharleen Ball
2008 Journalism C
Champion
Sharleen Ball
2007 Journalism C
Runner-up
Sharleen Ball
2006 Journalism C
Champion
Sharleen Ball
2005 Tennis B
Fr. Michael Liebl
2005 Soccer B
Terry Buschelman
2005 Basketball B
Jim Mayberger
2000 Cross-Country C
John Gathje
1998 Cross-Country C
John Gathje
1997 Cross-Country C
John Gathje
1996 Cross-Country C
John Gathje
1995 Cross-Country C
John Gathje
1992 Soccer A
Salah Ben-Salah
1991 American Legion Baseball C
Runner-up
 
1991 Tennis B
Fr. Michael Liebl
1990 Football B
Jim Kane
1990 Tennis B
Fr. Michael Liebel
1989 Tennis B
Fr. Michael Liebl
1988 Track B
Runner-up
Jim Kane
1987 Cross-Country B
Brian Osborne
1987 Golf B
Champion
Brian Osborne
1986 Cross-Country B
Brian Osborne 
1985 Basketball B
Jim Kane
1984 Basketball B
Runner-up
Jim Kane
1983 Basketball B
Jim Kane
1982 Football B
Jim Kane
1973 Track C
Champion
Jim Kane
1968 Basketball C
Runner-up
Jim Kane
1968 Cross-Country C
Jim Kane
1967 Cross-Country C
Jim Kane
                     * All Division State Champion, National Qualifier