Varsity and Junior Varsity Basketball

 

Date Opponent Site Time/Result  
Thu 11/29 Gretna Away 39-52  
Tue 12/4 Bishop Neumann Away 40-46  
Sat 12/8 Beatrice Home 38-49  JV - Varsity
Fri 12/14 Archbishop Bergan Home 56-69  
Knight Holiday Tournament Map Midland U  
Thu 12/20 Hartington Cedar Catholic   34-48  
Mon 1/7 Tekameh-Herman   70-44  
Doane Holiday Tournament Map  Doane College  
Fri 12/28 Elkhorn   43-53  
Sat 12/29 Crete   40-51  
Tue 1/8 Skutt Away 44-62
 
Fri 1/11 Roncalli Away 39-55  
Centennial Conference Tournament      
Mon 1/21 Bishop Neumann  Away  48-74  
Tue 1/22  Archbishop Bergan  Away 39-41  
Sat 1/26 South Sioux City Home 28-64  
Tue 1/29 Gross Away 47-70  
Thu 1/31 St. Albert Home 49-68  Coach Roshone
Tue 2/5 Concordia @ DCW Middle /Waterloo Away 69-55  Video
Fri 2/8 Lincoln Lutheran Away 64-59
Tue 2/12 Platteview Home 56-57   JV - Varsity
Thu 2/14 Boys Town Home 60-71  
Fri 2/15 Fort Calhoun Home 43-46  Varsity
Mon 2/18 Bennington Away 6:00/7:30  
District Tournament Map    
TBA     TBA  

 

Changes in GREEN

Sophomores and Freshmen Basketball

 

Date Opponent Site Time/Result  
12/1 Elkhorn South A&B (9) Away 10:00/11:30 am  
12/4 Bennington A & B (9) Home 4:30/6:00  Photos
12/3 Roncalli (10) Away 7:00  
12/6 Elkhorn A&B (9) Home 6:00/7:30  
Mount Michael Benedictine Soph. Tournament Home    
12/8 Skutt   10:00 am   
  Gross    TBA  
12/11 Gross Catholic A&B (9) Home 6:00/7:30   
12/14 Archbishop Bergan (9) Home 4:15  
1/22 Skutt A&B (9) Home 4:30/6:00  

Skutt (10) Home 7:30  
Weeping Water Tournament  (Junior Varsity) Away    
1/12  TBA   8:00 am   
   TBD      
1/19 Ralston A & B (9) Away 10:00/11:30 am  
1/21 Gretna A & B (9) Home 6:00/7:30  
1/24 Waverly (9) Away 6:30  
1/24 Gretna (10) Home 6:30  
1/26 Gross (10) Home 10:00 am  
Douglas County West Tourney (9) Away    
2/2  DCW    8:00 am  
   Wahoo or Bergan    10:15 or 11:15  
2/4 Roncalli A&B (9) Home 6:00/7:30  
2/7 Wahoo Freshmen/Reserve Home 6:00  
2/11 Bishop Neumann (9) Home 6:00  Photos
2/12 Platteview (9) Home 4:15  
2/14 Boys Town (9/10) Home 4:15  
2/15 Fort Calhoun (9) Home 4:00  

 

Changes are in Green

Larger Screen Live Web Cam

 

Recent Time Lapse Video
Mid-February to Mid-March

 

May 2016 Thru Mid-February 2017
Time Lapse Video

 

THE DAVID "DJ" SOKOL
LEARNING FOR LIFE BUILDING

CONSTRUCTION  BLOG

 

District Teams

 

B-3

Site: Fremont High School

Dates: TBA

 

Bennington
Blair
Elkhorn
Mount Michael Benedictine
Omaha Roncalli Catholic
South Sioux City

 

Knight

Rosters: Varsity & JV - Sophomores - Freshmen

Back Row: Preston Hendricks, Jon Hendricks, Josh Rauterkus, Colten Boisen, Spencer Connors, Jackson Taylor

Middle Row: Dan Pavlik, Diego Berrueta-Ochoa, Kevin Jewell, Jake Batenhorst, Tommy Farhart, Mohamad Elradi, Ben Borsch

Garrison Emsick, Mick Steier, Tommy Maliszewski, Mark Loeffelholz, Logan Larson, Reed Tiwald, Garrett Raabe, Conor Luff.